FAQ

1. Jak się zgłosić?

Aby zostać Liderem Rejonu EDK i przygotować trasę w swojej okolicy – zgłoś się na stronie: my.edk.org.pl Zapisy kończą się w lutym 2018 roku.
Aby zostać uczestnikiem EDK wejdź na www.edk.org.pl, wybierz proponowaną trasę w swojej okolicy i zapisasz się. O otwarciu zapisów decyduje dany rejon. Większość zapisów rozpoczyna się w Środę Popielcową (14.02.2018).

2. Jak przygotować się do trasy? Co mieć ze sobą?

Każdy z uczestników EDK bierze w niej udział na własną odpowiedzialność. Mając już kilkuletnie doświadczenie w EDK podpowiadamy co warto, a nawet należy mieć ze sobą w drodze i na co zwrócić uwagę.

Koniecznie:
– przygotuj prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę,
– wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa); wszystko do jednego plecaka,
– weź ze sobą opis trasy lub urządzenie mobilne z aplikacją EDK, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie ze śladu GPS danej trasy
– weź ze sobą ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty dostosowane do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska),
– nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do kilku stopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych,
– miej przy sobie: naładowany telefon komórkowy, latarkę (najlepiej czołową), podstawowe opatrunki, odblaski (najlepiej kamizelki odblaskowe),
– sprawdź lokalną prognozę pogody,
– poinformuj bliskich o planowanym wyjściu,
– zabezpiecz sobie możliwość transportu powrotnego w razie konieczności rezygnacji z dalszej drogi; – pamiętaj, że w EDK wpisane jest ryzyko i zgoda na nieprzewidywalne zdarzenia,
– przemyśl, jak wrócisz po EKSTREMALNEJ DRODZE KRZYŻOWEJ,
– zapoznaj się dokładnie z przebiegiem i charakterem wybranej trasy.

Warto:
– przygotować sobie własny drewniany krzyż,
– mieć kijki do wędrówek pieszych (np. do nordic walking),
– mieć mapę obszaru, po którym przebiega trasa EDK,

Pamiętaj także, iż zbyt duży ciężar na plecach to większe obciążenie i większe zmęczenie podczas drogi. Maksymalna liczba osób tworzących jedną grupę idącą EDK to 10 osób. Jednocześnie – możliwe jest przejście trasy w samotności, w parze, mniejszej grupie.

3. Czy z udziałem w EDK wiążą się jakieś opłaty?

Udział w EDK to wydarzenie bezpłatne. Każda osoba wyrusza w drogę na własną odpowiedzialność. Nie jest to pielgrzymka w związku z tym nie pobiera się opłat za możliwość doświadczenia EDK. Na terenie kościoła, z którego rozpoczyna się droga będzie można kupić pakiet materiałów, oraz rozważania w wersji książkowej. Zakup pakietu wspiera działania projektu.

4. Jak mogę otrzymać rozważania EDK i w jakiej formie są dostępne?

Rozważania dostępne będą na stronie www.edk.org.pl (w formie tekstu). Można także kupić rozważania w formie książeczki – będą dostępne w większości rejonów na terenie kościołów, w których rozpoczyna się EDK.

5. Kiedy odbywa się EDK?

W większości rejonów EDK  15 Marca 2024. Aby sprawdzić datę EDK na interesującej Cię trasie, wejdź na www.edk.org.pl.

6. Jaka jest historia EDK?

Ekstremalna Droga Krzyżowa ma swój początek w 2009 roku. Jej ideodawcą jest ks. Jacek WIOSNA Stryczek wraz ze wspólnotą Męska Strona Rzeczywistości i Stowarzyszeniem WIOSNA. Pierwsza EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA odbyła się w 2009 roku na trasie z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. W  2013 roku liczyła 12 lokalizacji, a w wędrówce wzięło udział ok. 2 000 osób. Już w 2015 roku uczestników było ok. 11 000, a rejonów – 66. W roku 2017 już ponad 250 zarejestrowanych rejonów – także poza granicami Polski.

7. Czy podczas Ekstremalnej Drogi Krzyżowej towarzyszy nam ksiądz?

EDK nie jest klasyczną formą pielgrzymki. Księża biorą w EDK udział, ale są takimi samymi uczestnikami jak każdy. Nie jest on przewodnikiem czy moderatorem rozważań.

8. Czemu służy reguła milczenia w czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej?

W EDK reguła milczenia służy indywidualnemu, osobistemu przeżywaniu drogi krzyżowej.

9. Dlaczego nie zaplanowano zorganizowanego postoju na odpoczynek w trakcie EDK?

EDK nie jest zorganizowaną pielgrzymką. Ideą jest zmaganie się z samym sobą, zatem postoje na odpoczynek są kwestią indywidualną.

10. Czy są jakieś zalecenia, jeśli chodzi o rozważania na EDK?

Rozważania są elementem łączącym duchowo poszczególne rejony EDK, dlatego zachęcamy, aby podczas drogi korzystać z tych specjalnie przygotowanych przez Zespół EDK. Wystarczy pobrać je ze tej strony. Można również zakupić je w dniu wyjścia w miejscu rozpoczęcia EDK (przy kościele).

11. Czy w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej mogą brać udział osoby niepełnosprawne?

Wszystko zależy od stopnia i charakteru niepełnosprawności. Wszystkie, nawet najmniej wymagające trasy przebiegają, przynajmniej częściowo, ścieżkami przez las lub zarośla i polnymi drogami pod górę. W zależności od warunków pogodowych, miejscami teren może być błotnisty lub nawet grząski. Należy dobrze rozważyć decyzję o udziale, biorąc pod uwagę, że trasy zostały tak dobrane, aby stanowiły trudność dla w pełni sprawnych ruchowo osób.

12. Czy w EDK może wziąć udział osoba niepełnoletnia pod opieką rodzica/opiekuna?

EDK to propozycję dla osób pełnoletnich. Nie zalecamy brania udziału w tym wydarzeniu osobom niepełnoletnim. Jednocześnie nie ingerujemy w sytuacje, gdy osoba dorosła wybiera się w drogę ze swoim dzieckiem lub podopiecznym. Sposób sprawowania opieki
nad małoletnim przez rodziców/opiekunów prawnych szczególnie przebywających poza miejscem zamieszkania regulują odpowiednie przepisy.

13. Jaka jest różnica między trasą EDK a trasą na wzór EDK?

Trasa EDK:
I. ma powyżej 40km LUB
II. ma powyżej 30km i suma wzniesień przekracza 500m LUB
III. ma powyżej 30km i istnieją duże utrudnienia terenowe np. bagna.
Trasa na wzór EDK:
I. nie spełnia jednego z warunków opisanych na stronie.

14. Dlaczego warto zostać Liderem Rejonu?

Rola Lidera Rejonu to duża odpowiedzialność wymagająca zaangażowania, jednak jest także, o czym przekonujemy się z licznych świadectw, źródłem ogromnej satysfakcji z możliwości realnego wpływu na lokalną społeczność, przygodą oraz daje możliwość poznania wielu wspaniałych, pełnych pasji ludzi. Jest także świetną okazją na zwiększenie swoich kompetencji z zakresu zarządzania sobą w czasie, zespołem i projektami.

15. Co proponuje Sztab EDK?

  • trasę
  • aplikację mobilną,w  której znajdziesz ślad GPS wybranej trasy (sklep Play, Apple Store)
  • opis trasy, który znajduje się na stronie edk.org.pl
  • Mszę Świętą, w której uczestnik może wziąć udział przed wyruszeniem w swoją trasę

16. Czego w szczególności nie zapewnia Sztab EDK?

Pamiętaj, że wyruszając w drogę, bierzesz odpowiedzialność za siebie. EDK nie jest pielgrzymką, nie są zapewniane żadne przerwy na posiłki, oznaczenia techniczne w terenie ani pomoc osób technicznych, która ułatwiałaby przejście trasy. Nie jest zapewniana ponadto pomoc medyczna ani transport z miejsca docelowego do miejsca, z którego wyruszyło się w drogę. 

 

Pozostałe

Dodatkowe pytania i odpowiedzi na stronie www.edk.org.pl.